JUSSI MÄNTYNEN, teckningar, 2 st, signerad och daterad -29, med dedikation.
Hjortdjur. 16,5 x 20,5 cm.
Lejonhona. 13 x 20 cm.
Ej examinerad ur ram.
Jussi Mäntynen var en finländsk bildkonstnär. Samtidigt med konstskolestudier arbetade Mäntynen som konservator på Zoologiska museet i Helsingfors. Han började skulptera och slog igenom på utställningar på 1930-talet med sina realistiskt utförda skulpturer av vilda djur och fåglar ur den finska obygdens fauna. Mäntynen fortsatte sin konstnärliga verksamhet i Stockholm med djuravbildningar, som illustrerar konstnärens starka känsla för djurens skönhet i form och rörelse. De material han använde var främst brons, trä och sten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer över hela Finland.