Design Konstglas
1227047
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)
Oiva toikka, konstglas / brevpress, signerad och numrerad oiva toikka nuutajärvi notsjö 51/2000  och glasdekoration.

OIVA TOIKKA, KONSTGLAS / BREVPRESS, signerad och numrerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 51/2000 och GLASDEKORATION.

Höjd 11,5 cm. Bär tillverkarens etikett.
Klart och flerfärgat glas. Vid tillverkningen utförda hål för upphängning. Höjd 28 cm, bredd ca 26,5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
250 EUR