OIVA TOIKKA, KONSTGLAS / BREVPRESS, signerad och numrerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 51/2000 och GLASDEKORATION.
Höjd 11,5 cm. Bär tillverkarens etikett.
Klart och flerfärgat glas. Vid tillverkningen utförda hål för upphängning. Höjd 28 cm, bredd ca 26,5 cm.
Helhetsintrycket är gott.