Fanerat med ek och mahogny. Urtavla av mässing, märkt M Becket. Pendel och två lod medföljer. Höjd ca 213 cm.
Skador. Sprickor. Delar saknas, lösa delar. Torrsprickor. Fanerskador. Nyckel saknas.