Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

Design Övrigt
1227570
Aino Aalto
(1894-1949)
Aino aalto, servisdelar, 10 st, glas, "bölgeblick", karhula, finland, 1930-tal.

AINO AALTO, servisdelar, 10 st, glas, "Bölgeblick", Karhula, Finland, 1930-tal.

Blåtonat och gröntonat glas.
Vas 16 cm
Skål 20 cm
Fat 24 cm
2 skålar 15,5 cm
Assiett 14 cm
Assiett 14,5 cm
Glas 8 cm
2 gröna skålar 16 cm

Slitage. Nagg.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L24
Proveniens

Rolf Walters samling.

Alvar ja Aino Aalto lasin muotoilijoina = Alvar and Aino Aalto as glass designers, Rev. uppl. (1 uppl. 1988), Hackman Designor Oy, Sävypaino, 1996, 21-31.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

4 dagar 2 timmar
2 000
189
207
Utropspris
3 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 2 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (4 bud)
24 maj 21:14
2 000 SEK
23 maj 20:31
1 900 SEK
23 maj 9:49
1 800 SEK
23 maj 8:45
1 500 SEK