AINO AALTO, servisdelar, 19 st, glas, "Bölgeblick", Karhula, Finland, 1930-40-tal.
Klarglas, brunt glas och gultonat glas.
Brun tillbringare 17,5 cm
Gul burk, för Paulig 8,5 cm
3 gula burkar, för Paulig 6,5 cm
7 glas Karhula - Iittala 9,5 cm
2 glas 9 cm
Glas 9 cm
Glas 8,5 cm
Skål 15,5 cm
Skål 19,5 cm
Fat 24,5 cm
Slitage. Nagg.
Rolf Walters samling.
Alvar ja Aino Aalto lasin muotoilijoina = Alvar and Aino Aalto as glass designers, Rev. uppl. (1 uppl. 1988), Hackman Designor Oy, Sävypaino, 1996, 21-31.