Stomme av betsat och bronserat trä. Dekor av bl a blommor, fleuroner och akantus.
Bestående av:
1 st bord, längd 105 cm, bredd 70 cm, höjd 73 cm.
1 st soffa längd ca 195, sitthöjd ca 47 cm.
2 st fåtöljer, sitthöjd 47 cm, bredd 73 cm.
4 st stolar, sitthöjd 46 cm.
2 st pallar, höjd 46 cm.
Märkt Bergmans Malmö. Möbelband och textil medföljer.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Ställvis lösa möbelband/söm. Smärre märken/repor.