ALDO LONDI, vas och skålar, fyra stycken, "Rimini Blue", Bitossi, 1900-talets andra hälft.
Bestående av:
Skålfat, 43130/921, 28 cm.
Skål, 43130/083, 15 cm (nagg).
1 askfat, 12,5 cm.
2 skålar, 13 cm.
Vas, höjd 12 cm.
Slitage, krackelyr, en med nagg. Färgbortfall. Kantnötning.