Design Övrigt
1228404
Aldo Londi
(Italien, 1911-2003)
Aldo londi, vas och skålar, fyra stycken, "rimini blue", bitossi, 1900-talets andra hälft.

ALDO LONDI, vas och skålar, fyra stycken, "Rimini Blue", Bitossi, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
Skålfat, 43130/921, 28 cm.
Skål, 43130/083, 15 cm (nagg).
1 askfat, 12,5 cm.
2 skålar, 13 cm.
Vas, höjd 12 cm.

Slitage, krackelyr, en med nagg. Färgbortfall. Kantnötning.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
2 500 SEK