Tudelat. Fanerat med mahogny. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Underdel märkt med etikett "No 140 Rektor E. Lagerberg Eksjö". Bredd 132. Djup 28. Höjd 218 cm. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat. Slitage. Torrsprickor. Märken. Medföljande nyckel fungerar ej i överdel.