Design Övrigt
1229504
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)
Estrid ericson, taklampa, modell 104, tenn, firma svenskt tenn, 1920-tal.

ESTRID ERICSON, taklampa, modell 104, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1920-tal.

Balusterformad takkrona med dekor av blommor. Fyra ljuspunkter. Diameter 50, höjd 60 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. lagningar, ett blomblad saknas.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69

Utropspris
5 000 SEK