KARL ERIK EKSELIUS, karmstolar, ett par, JOC Möbel AB, Vetlanda, 1975.
Stomme av valnöt. Fast stoppad sits och rygg med gråsvart ylleklädsel. Etikettmärkta JOC Design Karl Erik Ekselius. Även stämplade 8 augusti 1975. Höjd 84, sitthöjd 43 cm.
Smärre slitage. Märken. Senare klädsel.