ROYAL COPENHAGEN, matservis, 81 delar, porslin. "Musselmalet", Danmark, 1900-talets andra hälft.
Bestående av:
18 fat, 572, 22,5 cm (1 med nagg),
18 tallrikar, 571, 25 cm (2 med nagg).
16 djupa tallrikar, 659, 23,5 cm.
18 fat, 573, 19,5 cm.
2 skålar, 708, 21,5x21,5 cm.
1 serveringsfat, 534, längd 40,5 cm (fotring med smärre defekt).
3 ovala serveringsfat, 628/532/531, längd 25-33,5 cm.
1 fat, 613, längd 24,5 cm (smärre nagg).
1 fat, 559, längd 17 cm.
1 såsbåt, 587, längd 25 cm.
1 salt- och pepparkar, 712/711.
1 fat, 504, 704 cm.
Smärre slitage. Enstaka med nagg, en med defekt.