1230628
Äldre vitterhet, med Tessins brev till Gustaf III (7 vol)
Äldre vitterhet, med tessins brev till gustaf iii (7 vol).

Carl Gustaf Tessin:

En gammal mans bref, til en ung prints. 1-2.

Stockholm, Tryckt hos Lars Salvius, 1756. 19,5 x 12 cm. [16] + 344; + [2] + 382 sid. Med sex inklistrade vinjetter graverade av Rehn. Samtida nött skinnband, ryggen med upphöjda bind och till stor del bortnött guldornering, stötta hörn, för- & eftersättsbladen mörknade och det bakre med litet bläckklotter, det främre med prydlig ngt senare biografisk notering om Tessin. Ngt. tummad och fläckad inlaga med enstaka riss, fuktrand mot slutet, första titelbladet med liten skada nederst liksom det anslutande fribladet.

Första samlade utgåvan av Carl Gustaf Tessins brev till prins Gustav, den blivande Gustav III. Utgåvan blev mycket populär och en ny upplaga kom 1785. Även flera översättningar utgavs, bl. a. till tyska, franska och italienska.

(Tillsammans med:)

G. P. Creutz & G. F. Gyllenborg:

Vitterhets arbeten. [Första upplagan.]

Stockholm, J. A. Carlbohm, 1795. 19 x 12 cm. [ii] + [6] + 3-252 sid.

Tillsammans med ytterligare arbeten av G. F. Gyllenborg:

Sednare vitterhets arbeten. Oder. Inträdes-tal. Fabler. (Stockholm 1795, [8] + 232 sid.) / Theater-stycken. Utgörande tredje delen af des til trycket befordrade arbeten. (Stockholm 1797, [6] + 334 sid.) / Försök om skaldekonsten. Poëme i fyra sånger. Tillika med bifogade anmärkningar om svenska versification. (Stockholm 1798, [4] + 104 sid.) / Tåget öfver Bält, hjeltedigt i tolf sånger. Andra uplagan. Öfversedd, rättad och tilökt med bifogad charta. (Stockholm 1800, XLVIII + 280 sid. + 1 utvikbar graverad karta.)

Tre volymer, ngt nötta samtida halvfranska band, ryggar med upphöjda bind, stänkta pärmpapper. Inlagorna (mest andra volymen) med spridda småfläckar, några enstaka svaga fuktfläckar & -ränder, andra volymen med litet tråkig fläck på yttre snittet.

(Tillsammans med:)

Carl Lindegren. Samlade arbeten. 1-3. Stockholm, C. Delén, 1805-07. 20 x 12 cm. [4] + 316; + [4] + 284 (oregelbunden paginering); + [2] + 230 sid.

Tre volymer. Fina samtida halvfranska band med släta, guldornerade ryggar, aningen nötta. Prydlig namnteckning: Gustaf Lidströmer, 1891. Inlagorna lagerfläckade samt med enstaka andra småfläckar, tråkiga spillfläckar på sid. 285-8 i första delen och sid. 79-80, 85-6, 199-204, 249-56 i andra delen, andra titelbladet med gammal lagning i nedre inre marginalen, svag fuktfläck i marginalen av de första två bladen i tredje delen samt ytterligare en liten fuktfläck i marginalen längre fram.

.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - B305
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

5 dagar 4 timmar
1 800
172
193
Utropspris
2 500 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 900 SEK. Läs mer.
Budhistorik (3 bud)
30 jun 21:39
1 800 SEK
30 jun 21:38
1 600 SEK
30 jun 21:37
1 300 SEK