ANNA-JOHANNA ÅNGSTRÖM, MATTA, rölakan, ca 298 x 197-199 cm, signerad Å, 1960-tal.
Stort rutmönster i olika benvita nyanser. Bred bård med polykroma geometriska mönster.
Något slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.