Två separata delar, målade. Svängd krönlist, pardörrar med bakomliggande hyllinredning, inkl skedhylla. Nertill tre draglådor. Bredd 120 cm, djup 48 cm, höjd 202 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterade skador och slitage. Kompletterat med senare delar, lås, beslag och målning. Maskstunget baktill.
Nyckeln trög, fungerar till dörren.