Nils Fougstedt, burk med lock, tenn, modell 566, Firma Svenskt Tenn 1928
Cyliderformad, knopp med flöjtspelande Pan, stämplad med änglamärket B8. Höjd ca 17 cm, diameter 13 cm.
Slitage, invändiga fläckar. Graverad inskription på livet daterad 1931.
Burken formgiven av Nils Fougstedt 1928, locknoppen är också sannolikt formgiven av Nils Fougstedt.