Fanerad med mahogny. Skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Dekorerad med bild av Johan Peter van Suchtelen. Fothylsor av mässing. Bredd 120, djup 51, höjd 129 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Fanerlagningar. Torrsprickor. Nyckelskyltar saknas.
enligt uppgift köpt på auktion efter den ryske ambassadören, tillika finske greven, Johan Peter van Suchtelen (1751-1836).
Van Suchtelen kom att arrendera Hufvudsta Gård från familjen Wibom och uppförde där en ny huvudbyggnad, den idag befintliga. Huset i rysk-svensk empire stod klart 1836, samma år som Suchtelen avled och han hann aldrig flytta in.