Möbler Fåtöljer & Soffor
1232311
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)
Arne jacobsen, fåtölj "Ägget"  för fritz hansen, 1960-70-tal.

ARNE JACOBSEN, fåtölj "Ägget" för Fritz Hansen, 1960-70-tal.

Snurrbar, på fyrdelad aluminiumfot. Klädsel av skinn, lös dyna. Sitthöjd ca 38 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ena armstödet med torrsprickor på skinnet.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N600
Johan Lundberg
Johan Lundberg
+46 (0)708 17 21 08

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
3 360
35 174
3 774
Utropspris
3 500 EUR
Budhistorik (13 bud)
9
6 jul 19:23
3 360 EUR
8
6 jul 19:23
3 260 EUR
8
6 jul 18:57
2 605 EUR
6 jul 18:57
2 505 EUR
6 jul 16:24
2 500 EUR