Design Konstglas
1232510
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)
Timo sarpaneva, vas / art object "3375", ur finlandia-serien, iittala, finland 1960-70-tal.

TIMO SARPANEVA, vas / art object "3375", ur Finlandia-serien, Iittala, Finland 1960-70-tal.

Klarglas, blåst i träform, signerad TIMO SARPANEVA 3375 och etikettmärkt. Höjd 16,5 cm, diameter 24 cm.

Några tunna repor.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Utropspris
6 000 SEK