TIMO SARPANEVA, vas / art object "3375", ur Finlandia-serien, Iittala, Finland 1960-70-tal.
Klarglas, blåst i träform, signerad TIMO SARPANEVA 3375 och etikettmärkt. Höjd 16,5 cm, diameter 24 cm.
Några tunna repor.