HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd 1900-talets andra hälft.
Stomme i kromad metall. Tre ljuspunkter. Skärm av ljus textil. Diameter 45 cm. Höjd ca 66 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.