Genombruten vändbar rygg med svarvade spjälor. Svängda ben. Längd 211 cm, djup 48, höjd 102 cm. Sitthöjd 53 cm.
Senare målning. Smärre färgbortfall. Åldersrelaterat slitage. Mindre skador.