ANTONI TÀPIES, färglitografi med kolorering, signerad Tàpies och numrerad 39/100 med blyerts.
Ur: "Nocturn Matinal". Tryckt och utgiven av La Polígrafa Barcelona, 1970. Bildstorlek 54 x 74 cm.
Ej examinerad ur ram. Mindre veck.
Galfetti 238.
al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.