Keramik & Porslin Serviser
1233899
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)
Mat- samt kaffe/teservis, 114 delar, porslin. rosenthal, "maria björnbär", 1900-talets andra hälft.

MAT- samt KAFFE/TESERVIS, 114 delar, porslin. Rosenthal, "Maria Björnbär", 1900-talets andra hälft.

Besåtende av:
12 mattallrikar.
12 djupa mattallrikar, 24,5 cm (1 med nagg, 1 med smärre fotringsnagg).
12 fat, 21,5 cm.
17 koppar med 22 fat, diameter på fat 13 cm (2 med nagg, 2 med spricka, 1 fat med obet. nagg, 1 fat med sprickor och nagg).
12 moccakoppar med fat, diameter på fat 12 cm (1 kopp med nagg, 1 kopp med spricka, 1 fat med smärre fotringsnagg).
24 fat, 17 cm (1 med nagg).
1 terrin med lock och fat, längd på fat 29,5 cm.
6 djupa serveringsfat, längd 24-37 cm.
1 fat, längd 27,5 cm.
6 fat, 9 cm.
2 skålar, 24 cm.
1 såsbåt, längd 24 cm.
1 kaffekanna med lock.
1 tekanna med lock.
1 kanna, höjd 19 cm.
1 sockerskål med lock.
1 mjölk/gräddkanna, höjd 10 cm.
1 underlägg, 14 cm.
2 hållare för tandpetare.

Slitage, få med nagg och sprickor.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
4 000 SEK