1234434
Ingegerd Silow
(Sverige, 1916-2005)
Ingegerd silow, matta, rölakan, ca 204 x 135,5-137 cm, signerad is.

INGEGERD SILOW, Matta, rölakan, ca 204 x 135,5-137 cm, signerad IS.

Randmönstrad botten i olika gröna nyanser med stora och små polykroma stiliserade blommor.

Något slitage, smutsig, flera stora och små fläckar. Skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
2 500 SEK