Silver Ljusstakar
1234603
Adolf Zethelius
(Sverige, 1781-1864)
Erik adolf zethelius, ljusstakar, ett par, silver, senempire, stockholm 1839.

ERIK ADOLF ZETHELIUS, LJUSSTAKAR, ett par, silver, senempire, Stockholm 1839.

Godronnerad balusterformad ljuspipa med driven dekor av akantus på rund fot. Lösa ljusmanschetter. Fyllda. Höjd 18,5 cm.

Anlupna. Smärre stötskador. En med lagning.

Utropspris
3 000 SEK