Saltkar i slipat glas diameter 4,5 - 5 cm; silverfat Y5 (1877) diameter ca 6,5 cm; 5 saltskedar, förgyllt silver, A (1879) längd ca 6 cm. I originaletui med glaslock.
Åldersrelaterat slitage. Nagg. En sked saknas. Etui blekt.
Dan Vincent Lundberg, livmedikus åt Karl XV. Därefter arv i familjen. Enligt uppgift gåva från kungahuset.