Glas Övrigt
1234876
ANDERS GUSTAF MILLBERG - SALTKAR, sex stycken på silverfat samt 5 skedar, Stockholm 1877 & 1879
Anders gustaf millberg - saltkar, sex stycken på silverfat samt 5 skedar, stockholm 1877 & 1879.

Saltkar i slipat glas diameter 4,5 - 5 cm; silverfat Y5 (1877) diameter ca 6,5 cm; 5 saltskedar, förgyllt silver, A (1879) längd ca 6 cm. I originaletui med glaslock.

Åldersrelaterat slitage. Nagg. En sked saknas. Etui blekt.

Proveniens

Dan Vincent Lundberg, livmedikus åt Karl XV. Därefter arv i familjen. Enligt uppgift gåva från kungahuset.

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Utropspris
2 500 SEK