BRAM BOGART, Duk uppfäst på pannå, signerad Bogaart samt a tergo Bram Bogart, daterad juni 1946. OBS EJ BETALD.
"Reeuwijk". Dukens mått 30 x 40 cm, pannåns mått 50 x 62 cm. Äkthetsintyg från Bram Bogart Foundation medföljer konstverket.
Färgbortfall i övre marginalen. Krackelyr ställvis över duken. I mitten av motivet en fläck enbart synlig i UV-ljus. Ytsmuts.
Inköpt direkt av konstnären i juli 1967.
Därefter i arv till nuvarande ägare.