Design Övrigt
1235247
Einar Forseth
(Sverige, 1892-1982)
Einar forseth, taklampa, swedish modern, glössner, 1945.

EINAR FORSETH, taklampa, Swedish Modern, Glössner, 1945.

Skärm av råglas med slipad dekor av kvinnor, signerad Glössner -45 E. Forseth. Stång av mässing. Sex ljuspunkter. Diameter 60, höjd 45 cm.

Ej funktionstestad. Slitage.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
4 000 SEK