ROYAL COPENHAGEN, kaffeservis, 49 delar, porslin. "Blå Blomst", Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
10 koppar med fat, 1625, diameter på fat 13,5 cm.
12 fat, 1625, 17,5 cm.
1 lövformat fat, 8002, längd 23 cm.
1 fat, 23 cm.
5 koppar, 8194, med fat (2 koppar andrasortering, 2 fat andrasortering).
2 tekoppar, 1551.
1 skål, 8081, samt 1 sockerskål med lock, 1678 (1 andrasortering).
6 fat, 8093, 17,5 cm (1 andrasortering).
2 fat, 1802, längd 10 cm.
1 vas, 1803, höjd 14 cm (andrasortering).
2 kannor, 5025/1535, höjd 9 cm (1 andrasortering).
1 kanna med lock, 1517, total höjd 22 cm.
2 ljusstakar, 1711 höjd 10 cm.
1 kanna, 8027, höjd 11,5 cm (andrasortering).

3 fat, 1625 medföljes, samt 2 fat 8194 medföljes. Smärre slitage. Några andrasortering.

Utropspris
4 000 SEK