Fanerat med valnöt. Skuren dekor. Kopplade ben. Tre dörrar med rik intarsiadekor. Hyllinredning. Brickmärkt Carl Johansons Möbleringsaffär Kunglig Hovleverantör Stockholm. Bredd 150, djup 52, höjd 175 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Märken. Skador på list.