Soppslev med svarvat skaft i svärtat trä Stockholm 1786.
Såsskedar CG Herpel Stockholm 1815, JF Tynelius Helsingborg 1880, ströskedar A Lundqvist Stockholm 1827, A Lilja Stockholm1847 samt Danmark omkring 1900, samt sked med skaft i ben, Tyskland 1800-talet slut. Längd 16-38 cm. Vikt totalt 430 gram.
Lagningar, bristningar, slitage.