Konst Skulptur
1236192
SKULPTUR, samtida, kopia efter Johann Gottfried Schadow
Skulptur, samtida, kopia efter johann gottfried schadow.

Föreställande Fredrik II (den Store), gjuten och patinerad aluminium, höjd ca 52 cm

Bruksslitage. Hårpiskan lös

Proveniens

Kopia efter förlaga som stått på Skärfva Herrgård. Tidigare ägare Fredrik Henrik af Chapman(1721-1808) var en stor beundrare av den preussiske kungen.

Ellinor Bylander
Ellinor Bylander
Värderare. Tjänstledig.

Utropspris
4 000 SEK