KARIN BJÖRQUIST, servis, 28 delar, flintporslin, "Svart Ruter", Gustavsberg, 28 delar.
12 assietter 20 cm
12 koppar med fat, kopp diameter 10,5 cm
1 kanna med lock höjd 18,5 cm
1 tekanna med lock höjd 14 cm
1 sockerskål med lock höjd 8,5 cm
1 gräddkanna höjd 6,5 cm
6 assietter samt 1 tefat med mindre kantnagg/kantslitage.