Arne Jones E1299

Karin Björquist

(Sverige, 1927-2018)
Karin Björquist
(Sverige, 1927-2018)

KARIN BJÖRQUIST, servis, 28 delar, flintporslin, "Svart Ruter", Gustavsberg, 28 delar.

12 assietter 20 cm
12 koppar med fat, kopp diameter 10,5 cm
1 kanna med lock höjd 18,5 cm
1 tekanna med lock höjd 14 cm
1 sockerskål med lock höjd 8,5 cm
1 gräddkanna höjd 6,5 cm

6 assietter samt 1 tefat med mindre kantnagg/kantslitage.

Utropspris
2 500 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02