NIELS GAMMELGAARD, hylla, "Guide", IKEA, 1980-tal.
Stomme av lackerat stål. Fyra folierade hyllplan. Höjd 158, djup 32, längd 170 cm.
Slitage. Märken.
Ur 1988 års IKEA-katalog, sid 102:
"Hyllans hyllplan är vändbara. Du väljer själv om du vill ha de antracitfärgade eller vita sidorna upp. Och om framkanterna ska vara vita eller lysa i varsin färg."