412
1236547

CO Hultén

(Sverige, 1916-2015)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
CO Hultén
(Sverige, 1916-2015)

Nappataget

Signerad CO Hultén. Utförd 1949-50. Gouache 37,5 x 70 cm.

Proveniens

Karl-Erik Johanssons samling.

Karl-Erik Johansson, "Samla sitt liv - konstälskarens bilderbok", Bokförlaget Arena 2010, sid 226.

Ur Karl-Erik Johanssons bok om denna målning;

"Det är jag som gett målningen denna titel, då sådan saknades och konstnären gav mig fria händer att döpa den. Denna målning bjuder på två olika motiv, för ibland ser jag en händelse och ibland en helt annan beroende på humör och aktuella erfarenheter. När jag ser figuren till vänster som en fågel, upplever jag kampen mellan David och Goliat, där den store stupat för den mindre, som varit smartare. Och med tanke på att bilden målats några år efter andra världskrigets slut, då minnena av detta inte hunnit blekna, går associationerna till den tyska örnen, som blivit nedskjuten av de allierade. Då tror jag, att det är en pilot som fyller vänstra delen av bilden. Jag vet att konstnären och hans arbetskamrater följde händelserna i kriget noga och markerade dem med nålar på en väggfast Europakarta. Fåglar var ett kärt motiv för surrealisterna, särskilt för imaginisterna, som Hultén tillhörde. Det fjäderlätta och mjuka, som stod i kontrast till fåglars starka näbbar och hårda flyttstrapatser, fascinerade målarna. De ville kanske också identifiera sig med fåglarnas suveräna frihet och flykt över alla gränser – särskilt sådana, som varit stängda för jordbundna varelser under kriget och länge isolerat oss från övriga delar av världen. Hultén läste gärna för-surrealisten Rimbauds poesi om fåglar men också texter av COBRA-poeten Lautremont i översättning av Gunnar Ekelöf i Karavan. Just den tidskriften, som gavs ut av Artur Lundqvist i bara fyra nummer, var en central källa till inspiration för imaginisterna i Skåne, som också allierade sig med COBRA-gruppen. Hultén framhåller bestämt, att det var COBRA-målarna, som sökte sig till imaginisterna och inte tvärtom. Surrealistiska målare har alltid stått nära det skrivna ordet, och i Malmö hade C.O. Hultén turen att ha en bokhandlare, som var villig att ta hem utländsk litteratur och dessutom kredit. Det var därtill en litteraturhistoriker, Stig Lindqvist, som kläckte den dubbelbottnade beteckningen imaginister. Då familjerna Lundqvist och Hultén umgicks sommartid på Österlen, var det naturligt att deras verk korsbefruktades. Artur inspirerades i sin poesi av CO:s bilder, och bildkonstnären började också skriva poesi – präntad för hand och samlad med teckningar och gouacher i Tidvatten, som är en äkta Artist's book i ett enda exemplar."

Konstnär