KIM EFREMOV, olja på duk, signerad och daterad 1980 a tergo
I enrum med Lenin/110 år med Lenin. 130 x 120 cm.
Ytsmuts. Krackelyr. Mindre färgbortfall. Dåligt spänd duk.
Karl-Erik Johanssons samling.
Karl-Erik Johansson, "Samla sitt liv - konstälskarens bilderbok", Bokförlaget Arena 2010, sid. 176-177