Silver Bägare & Skålar
1237207
TEKANNA, silver, Ljubavin med hovleverantörsmärke, Ryssland 1900-talets början, svenska kontrollstämplar.
Tekanna, silver, ljubavin med hovleverantörsmärke, ryssland 1900-talets början, svenska kontrollstämplar.

Invändigt förgylld. Delvis godronnerad. Knopp och isoleringsringar i ben. Höjd ca 17 cm, totallängd 25 cm. Vikt 706 g.
Stämplad i Moskva, S:t Petersburg och Sverige. Soviettida stämplar 1927-46.

Locket sluts inte helt. Ytan sliten. Åldersrelaterat slitage.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - V1
Övrigt

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

1 dag 22 timmar
290
3 033
325
Utropspris
400 EUR
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 310 EUR. Läs mer.
Budhistorik (7 bud)
30 jun 14:53
290 EUR
28 jun 10:24
270 EUR
28 jun 9:44
250 EUR
28 jun 9:44
240 EUR
27 jun 15:32
220 EUR