Mark Tobey

(USA, 1890-1976)
Mark Tobey
(USA, 1890-1976)

MARK TOBEY, akvarell, signerad.

Komposition. 41 x 29 cm.
Sannolikt utställd på Konstsalongen Samlaren/Göteborgs Konstmuseum 1962-63 och utförd ca 1959-1961.

Ej examinerad ur ram. Hanteringsveck. Svagt gulnad. Mindre revor i kanterna.

Proveniens

Galleri MDA, Helsingborg.

Konstnär

Mark Tobey föddes i Wisconsin i USA 1890, han är en av grundarna till Northwest School i Skagit County Washington som hade sin storhetstid under 1930- och 40-talet. Tobey var konstnär, poet och kompositör. Han konverterade 1918 till Bahá'í (en ursprungligen persisk religion) som inspirerade hans arbete i stor utsträckning. Han reste mycket genom Europa och Asien, och levde senare delen av sitt liv i Basel.

Utropspris
60 000 SEK