1237585
Mark Tobey
(USA, 1890-1976)
Mark tobey, akvarell, signerad.

MARK TOBEY, akvarell, signerad.

Komposition. 41 x 29 cm.
Sannolikt utställd på Konstsalongen Samlaren/Göteborgs Konstmuseum 1962-63 och utförd ca 1959-1961.

Ej examinerad ur ram. Hanteringsveck. Svagt gulnad. Mindre revor i kanterna.

Proveniens

Galleri MDA, Helsingborg.

Joakim Fingal
Joakim Fingal
Värderingsman
+46 (0)709 17 99 94

Utropspris
60 000 SEK