1237617
SERVIS ca 66 dlr Rosenthal Tyskland 1900-talets mitt porslin
Servis ca 66 dlr rosenthal tyskland 1900-talets mitt porslin.

24 flata, diameter 25,5 cm,
18 assietter diameter 19 cm,
18 buljongkoppar med fat,
1 uppläggningsfat, längd ca 37 cm,
2 salladierer, längd ca 23 cm,
2 karotter ca 19,5 cm,
1 såsbåt.

Bruksslitage. Såsskål med kantnagg. En buljongkopp med kantspricka.

Övrigt

Originalkvittot från Rosenthals specialaffär AB, inköpt 1958.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Utropspris
3 000 SEK