Ett målat skåp med svängt brutet krön, dörrpar framför hyllinredning, nedtill dörr. Bredd 120, djup 50, höjd 204 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Senare målning. Smärre färgbortfall. Senare lås och fötter. Smärre skador. Lagningar.