ERIK HÖGLUND, skulptur / vas, glas, Strömbergshyttan, numrerad 282/350, signerad och daterad 1992.
I form av tjur. Polykrom underfång med överfång i klarglas. Märkt "EH 1992 sg. Strömbergshyttan LP-HG-MA [Erik Höglund] 282/350". Höjd ca 28,5 cm.
Obetydligt ytslitage.