Ferdinand Timpers originaletui innehållande syltsked med förgyllt skedblad samt smörkniv och ostkniv med graverade blad. Längd 17 - 20 cm. Stämplade F. Timper.
Trancherbestick, ett par, tyska stämplar, stålblad. Längd 26,5 och 31 cm. I återförsäljarens originaletui, märkt "F.V. Lindroos, guldsmed, Helsingfors".
Graveringar. Trancherbesticken med sedvanligt åldersrelaterat slitage.