DRICKSGLAS och SKÅLAR, 11+4, Murano, Italien, sannolikt kring 1900-talets mitt.
Kuppor i diverse färger med riklig förgyllning, fot i klart glas med förgylld randdekor.
Glasens höjd 19 cm. Skålarnas höjd 11,5 - 12 cm.
Enstaka objekt etikettmärkta.
Slitage. Förgyllningen ställvis märkbart sliten.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.