KUDDAR, 6 st, samt GARDINVÅD, sydda i textilen "Tulpan", Firma Svenskt Tenn.
Bomull. Olika mått, 3 st ca 35 x 35 cm, 3 st ca 42 x 55 cm. Utan dragkedjor. Innerkuddar (ej från Svenskt Tenn) medföljer.
Gardinvåd 125 x 185 cm.
Mönstret formgavs av Josef Frank under 1943-1945.
Smärre slitage. Ej fackmässigt sytt.
Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.
Läs mer