Madeleine Pyk – en samling F769

SOFFA, senempire Ryssland 1820-1840-tal.

Ryggkrön med skuren dekor, armstöd med avslutande akantusbågar. Fast stoppad klädsel. Längd 192 cm, sitthöjd ca 45 cm, tot. höjd 107 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Senare förstärkningar och klädsel.

Utropspris
600 EUR