Hertha Hillfon, skulptur, 1980-90-tal, proveniens Hertha Hillfon.
Trädstammar, i tre lösa delar, svartglaserat lergods. Total höjd ca 185 cm.
Lösa delar, skador.
Hertha Hillfons kvarlåtenskap, auktion på Stockholms Auktionsverk 2014, katalognummer 113.
Tjernobylolyckan 1986 berörde Hertha Hillfon starkt och en tid efter det utförde hon en serie skulpturer med svart glasyr som symboliserade det svarta giftet som vinden förde med sig.