BYRÅ, Gustaviansk stil, 1700 och 1900-tal.

Tre lådor, skiva i grå kalksten. Dekor med blommor, medaljong samt rosetter. Längd 75, bredd 44, höjd 84,5 cm.

Delvis gamla delar. Renoverad, kompletterad.

Proveniens

Tidigare på Harpsund, C-A Wicanders samlingar. Därefter i arv till nuvarande ägare.

Utropspris
20 000 SEK