Konst Skulptur
1240370
Carl Eldh
(Sverige, 1873-1955)
Carl eldh, bronsskulptur, signerad.

CARL ELDH, bronsskulptur, signerad.

"Från Gränden". H 28 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Jämför bild i Karl Asplunds "Carl Eldh", sid 194. Skiss i gips utförd 1907.

Joakim Fingal
Joakim Fingal
Värderingsman
+46 (0)709 17 99 94

Utropspris
12 000 SEK